عکاسی تبلیغاتی
arrow
arrow
دوشنبه, 14 تیر 1395 ساعت 10:30

نورپردازی در عکاسی صنعتی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نورپردازی در عکاسی صنعتی : عکاسی صنعتی یکی از روش های جدید و نوینی است که در صنعت عکاسی به وجود آمده است. هدف اصلی در این نوع عکاسی به نمایش در آوردن صنعت چه بزرگ و کوچک به صورت حرفه ای و هنری می باشد. نورپردازی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در زیبایی تصاویر  و عکاسی صنعتی می باشد. در این مقاله قصد داریم راه ها و روش های نورپردازی در عکاسی صنعتی را معرفی و بررسی نماییم ، با استودیو لایت روم همراه باشید...
برای مقایسه تصاویر ابتدا از دوربین عکاسی SLR  استفاده می کنیم، (لنز استفاده شده برای این عکس از نوع ماکرو و 50 میلیمتری می باشد) همانطور که مشاهده می کنید، در این تصویر با اینکه نور دهی خوب انجام شده ،عمق میدان در آن کم بوده و سایه های شدیدی در زیر آن به وجود آمده اند که ناشی از دیافراگرام باز و اتوماتیک آن می باشد.

نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی سافت ( یا نرم ) در عکاسی صنعتی

یکی از مقدمات نورپردازی در عکاسی صنعتی به صورت نرم یا سافت قطع کردن فلاش خود دوربین است، تامین نور محیط و نورپردازی در این روش با بهره گیری از فلاش استودیویی به همراه جعبه سافت یا همان سافت باکس انجام می گیرد که زاویه 135 درجه برای آن تنظیم می شود، (معمولا از سمت راست و کمی عقب تر از دوربین عکاسی این نورپردازی انجام می گیرد)

نورپردازی در عکاسی صنعتی
برای گرفتن تصاویر زیبا درعکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی ، دوربین را از حالت اتوماتیک در آورده و به حالت تنظیم دستی انتقال می دهیم، سپس دیافراگرام را F/10 تنظیم کرده و میزان سرعت شاتر را با میزان سفیدی محیط بک گراند و تابش نور تنظیم می کنیم و سپس عکس برداری را انجام می دهیم.

نورپردازی در عکاسی صنعتی
همانطور که در تصاویر نیز مشاهده می کنید ، تفاوت های چشم گیری صورت گرفته و کیفیت عکس به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. سایه  ها از حالت خشک درآمده و نرم تر شده اند، قسمت پشت مجسمه نیز به علت نزدیکی به نورپردازی در عکاسی صنعتی در این روش بهتر شده است.

زاویه انعکاس برای نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی بسته به نوع و جنس کالایی که از آن گرفته می شود متفاوت بوده و مخصوصا در جواهرات به دلیل روشنایی آن ها و انعکاس نور توسط آن ها حساس تر بوده و دقت بالایی را طب می کند. انعکاس نور در عکاسی صنعتی می تواند تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده و ایجاد کند.

زاویه 90 درجه سافت باکس با دوربین عکاسی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

در این مرحله از نورپردازی در عکاسی صنعتی ، سافت باکس را در زاویه 90 درجه ای از دوربین قرار داده و عکاسی را انجام می دهیم.همانطور که در تصویر نیز ملاحظه می کنید ، میزان انعکاس نور به دو برابر افزایش یافته و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

زاویه 180 درجه سافت باکس با دوربین عکاسی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

در این گونه از نورپردازی در عکاسی صنعتی ، سافت باکس در مقابل دوربین قرار داده و عکاسی را انجام می دهیم. در این حالت انعکاس نور بیشتر افزایش یافته ، جزئیات بیشتری نمایان شده و تصاویر بهتری را ضبط می کنیم ، البته همانطور که در بالا نیز اشاره شد تنظیم زاویه تابش نور بیشتر به موضوع عکاسی بستگی دارد. در شکل زیر مقایسه کلی سه روش نورپردازی در عکاسی صنعتی پرداخته شده است:

عکاسی صنعتی

بازتابش نور در عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

در این مرحله مقداری از نور تابانده شده به طرف اجسام ، دوباره به طرف آن ها بازتابانده می شود.  این تکنیک به کمک پرده سفید و یا روکش سفید انجام شده و مقداری از این نور تابانده شده به طرف جسم دوباره از زاویه ی مقابل بازتابانده می شوند. این بازتابش نور باعث روشن تر شدن تصاویر، کاهش کلی کنتراست تصاویر و نرم تر شدن سایه های اجسام می شود.

عکاسی صنعتی

افزودن درخشش

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

در اینجا سعی داریم درخشش قسمت های ریز بیشتر شود و جزئیات بیشتری را به نمایش در آوریم، این حالت با افزودن یک منبع نو دیگر،یک آینه ساده و یا کارت رفلکتور نقره ای ، با زاویه مناسب انجام می گیرد . برای رنگ دهی به اجسام و داشتن های لایت و زمینه ای با رنگ خاص می توان از فوم های رنگی استفاده کرد تا تصاویر از حالت سیاه و سفید در آمده و مقداری رنگ به خود بگیرند.

عکاسی صنعتی

استادیو لایت روم ارائه دهنده ی راهکار های نوین در صنعت عکاسی بوده و در زمینه های فعالیتی خود : عکاسی تبلیغاتی ، عکاسی صنعتی ، عکاسی مد و ... بهترین تصاویر را برای مشتریان خود ثبت می کند.

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

مقایسه کلی تصور اول و تصویر نهای گرفته شده با بکار گیری روش های مختلف نورپردازی در عکاسی صنعتی:

عکاسی صنعتی

با استادیو لایت روم بهترین باشید...

خواندن 25655 دفعه

 mt-0113-home-icon8

تلفن :

 mt-0113-home-icon7

موبایل :

 mt-0113-home-icon6

ایمیل : info@studio-lightroom.com

 mt-0113-home-icon5

آدرس : تهران - صادقیه